Verslag dagexcursie Joure Dinsdag 26 oktober 2021.

Met 30 vrouwen & Riet en Andy gaan we op weg naar Friesland. Onze chauffeur is dit keer Willem. Na een prachtige tocht met opkomende zon komen we rond half 11 in Joure aan. Ik zie op het grasveld mooie witte paddenstoelen staan en maak even een foto. In het museum beginnen we eerst in ‘It kofje lokaal’ met koffie en gebak. Daarna is er een rondleiding met een gids. Een groot deel van het museum ademt de sfeer van onze beroemde koffiehandelaar Douwe Egberts. Hij is niet de grondlegger van het bedrijf, dat was zijn vader Egbert Douwes. Het pand is later in handen gegaan van de familie de Jong; een nazaat van Douwe Egberts. We zien de werkplaats waar de koffiebonen gebrand werden. We wandelen door de tuin waar het pakhuis in 1898 gebouwd is. Ook zien we het geboortehuisje van Egbert Douwes. In een monumentaal gebouw  van de familie Keverling zat een metaalwarenfabriek gevestigd. Daar zijn producten van geelkoper te vinden. Vanaf de jaren 20 werden hier veel koperen geschenkartikelen gemaakt voor Douwe Egberts. Bij de zilversmid zijn er prachtige zilveren lepels, kannen en lodereindoosjes te zien. Loderein werd zowel als reukwater en afrodisiacum gebruikt, en ontleent zijn naam aan koningin Elisabeth van Hongarije. Zij gebruikte het recept om eind 14e eeuw de jonge koning Lodewijk I van Polen te versieren.  Je kijkt je ogen uit bij de Friese klokkenmakerij. Daar zijn de mooiste stoeltjesklokken, staartklokken en staande horloges te zien. Bij de drukkerij staan machines die nog steeds gebruikt worden, zoals de degelpers en de regelzetmachines. Onze gids drukt voor ons een bladwijzer met een mooie tekst. We lunchen in de Tuinkamer. In 1899 werden door de familie de Jong tuinkamers achter het huis gebouwd. Hierin is nu het museumcafé gevestigd. Na de lunch worden we losgelaten in de winkel. De Witte Os was de winkel van de familie de Jong. Het is nu een museumwinkel. We lopen ook nog even de winkelstraat in. Heerlijk veel leuke speciaalzaakjes met kerstspullen. Na een heerlijke tocht zijn we  bijtijds thuis. Bijna geen files. Dank je wel Riet en Andy voor dit heerlijke dagje uit. Ook Willem bedankt. Hij reed prima en gaf goede service.

Wil Holshuijsen.Joure 

Categories:

Tags:

Comments are closed