Een dagje Bijenkorf 24 juli 2020

Mijn kleindochter had nog vakantie en gaat graag met oma op stap. Dit keer een dagje Bijenkorf. In de bus netjes onze mondkapjes op. Dat was goed te doen. Het was rustig in de stad, minder mensen dan anders. Als je de Paleisstraat uit loopt zie je het prachtige gebouw in volle glorie staan. Op de gevel staat onder de naam Bijenkorf het getal 150. De Bijenkorf bestaat 150 jaar. In de Bijenkorf was alles op coronagebied netjes geregeld. Het restaurant had een ruimte erbij gekregen. Dus afstand houden ging prima. Allereerst koffie met de Bijenkorf tompouce. Een heerlijk begin. Ik vertelde haar dat ik 15 jaar was toen ik in 1958 in de Bijenkorf ging werken. Net zo oud als zij nu. Ik kreeg toen een harde leerschool. Ik ben daar volwassen geworden. Zij gaat nog lang naar school en kiest straks een opleiding. Het zijn andere tijden. We dwalen door de Bijenkorf. De Bijenkorf is heel vaak verbouwd. Toch is het trappenhuis het- zelfde gebleven. Met zijn marmeren trappen laat het nog steeds de allure van het voorname warenhuis zien. ’s Middags gaan we in het restaurant lunchen en kiezen voor het 12-uurtje. Een gerechtje dat 100 jaar geleden al bestond maar nu geserveerd ter gelegenheid van het 150 jarig bestaan van de Bijenkorf. Het bestaat uit een broccoli of een aspergesoep en een club sandwich met oude kaas verpakt in een oude krant en een aardappelsalade

Later op weg naar huis vertel ik haar de geschiedenis van het warenhuis. De Bijenkorf is opgericht in 1870 door Simon Goudsmit op de Nieuwendijk met handel in garen, band en sajet. Na het overlijden van Simon Goudsmit in 1889 werd op 1 september 1889 zijn neef Arthur Isaac medevennoot. De zaken gingen zo goed dat hij geen verdere pandjes meer wilde. Het imperium dat zich inmiddels uitstrekte over de nummers 126 tot 132, maar een groot gebouw. Hij gaf de opdracht aan architect J.A. Van Straten. Het werd een monumentaal warenhuis op de hoek van de Dam. In 1914 kon de Bijenkorf, Nederlands eerste warenhuis, feestelijk worden geopend. En nog steeds, mijn lieve kleindochter, gaat oma met jou naar mijn Bijenkorf.

Wil Holshuijsen.

Tags:

Comments are closed