Met een gezellige groep en Elly op weg naar Haarlem. We drinken koffie bij restaurant Brinkman. Bij het museum zien we onze gids met hem lopen door een geheime deur naar het Lorentzlab. Het laboratorium is sinds kort in oude glorie hersteld. 2 Acteurs vertellen op amusante wijze de Haarlemse jaren van Hendrik Anton Lorentz. Hij was een natuurkundige die toen al een indrukwekkende carrière achter de rug had. Het lab naast het museum werd dank zij Lorentz een kweekvijver van jong talent. Studenten hingen aan zijn lippen Hij is de Robbert Dijkgraaf van zijn tijd.

Hij heeft 21 jaar in dat laboratorium gewerkt. Als hij bijna 65 jaar is krijgt hij zijn laatste klus: De afsluitdijk. Na 8 jaren lukt het om de sterkte en plaats van de sluizen te berekenen. De afsluiting moet niet plaats vinden bij Piaam maar bij het plaatsje Zurich. Dit laatste stuk heet de Lorentzsluizen. Bij zijn begrafenis op 10 Februari 1928 spreekt Albert Einstein de mooie woorden: “Lorentz heeft van zijn leven een kunstwerk gemaakt.”

We lunchen in het museum. Elly, ik loop nu heel trots over ons Lorentzplein. Dank je wel voor deze geweldige dag.
Wil Holshuijsen.

Categories:

Tags:

Comments are closed