Ons eerste dag uitje van het nieuwe seizoen. Onze nieuwe chauffeur heet William.We rijden rechtstreeks naar het museum Betje Wolff. Daar aangekomen lopen we via de spiltrap naar de opkamer. Daar drinken we  koffie met een heerlijke slagroomsoes, want Rechell trakteert. Zij is onlangs 70 jaar geworden. Onze gids vertelt het verhaal van Betje Wolff. Betje is geboren op 24 juli 1738 in Vlissingen. Het blijkt al snel dat  zij een getalenteerd schrijfster is. Op haar 21ste wordt zij uitgehuwelijkt aan een dertig jaar oudere man: Dominee Adrianus Wolff. Zij gaat met hem in de pastorie wonen. Zij is niet gelukkig en trekt zich terug in een speciaal voor haar gebouwd kamertje. Zij noemt het kamertje kipperust. Daar schrijft zij o.a. vele satirische stukken en wordt een nationale beroemdheid. Als de dominee in 1777 overlijdt, komt Aagje Deken bij haar wonen. Aagje museum-betje-wolffkrijgt een erfenis. Samen besluiten zij naar Frankrijk af te reizen. Bij terugkeer in 1797 zijn ze in de vergetelheid geraakt. Beiden bezwijken in 1804 aan een ernstige ziekte. Triest. De beste roman van Betje is de briefroman “Sara Burgerhart” uit 1782. Samen met de gids maken we een rondleiding door de prachtige gerestaureerde pastorie en zien het kipperustkamertje van Betje.

Daarna rijden we door naar De Rijp. Bij binnenkomst kijken we onze ogen uit. Een schattig dorpje. We lunchen in “het wapen van Munster”, erg lekker. Dan maken we een rondleiding door het dorp.We beginnen bij het beeld van Jan Janszen Weltevree (1595-1657) Hij was de eerste Rijper zeeman die adviseerde aan het hof van de koning van Korea. De Rijp was in de 17de eeuw en 18de eeuw rijk door de haring en de walvisvaart. Rond 1800 nam de rijkdom af. We lopen met onze gids door de eeuwenoude straatjes. Het ene huis is nog mooier dan het andere. We eindigen onze rondleiding bij het raadhuis uit 1630 gebouwd naar het ontwerp van de beroemdste Rijpenaar: Jan Adriaenzsoon Leeghwater. Hij noemde de Rijp het beste dorp van Holland. Dank je wel Rechell, Chelly en onze chauffeur William, voor deze beeldige dag.                                                            Wil Holshuijsen

Categories:

Tags:

Comments are closed