Aukje Bos gaf ons van 13 januari t/m 3 februari 2016 een cursus kunstgeschiedenis Naar aanleiding van de “Jheronimus-Bosch 500 tentoonstelling” in Den Bosch.  Niet alleen werk van Bosch is te zien maar Aukje schetst ons de Middeleeuwse tijdgeest -mede aan de hand van schilderende tijdgenoten- in de stad Den Bosch, maar ook via  interieurs en huisraad uit die periode. Aukje toont een beeld van een druk atelier “Thoenis” aan de Bossche Markt van vader van

Jeroen Bosch

Aken,  waar iedereen van de familie werd ingezet. Orde van het Gulden Vlies en de “Onze Lieve Vrouwe Broederschap” werden opgericht en bezorgden ook Jheronimus Bosch opdrachten. Zijn onderwerpen verraden duidelijk een religieuze achtergrond, toch schildert hij raadselachtige bizarre soms duivelse figuren, grappig en vol symboliek. Een bijna niet te rijmen tegenstrijdigheid waarvan  Aukje ons als “hoofdgerecht” laat meegenieten met details van “de hooiwagen” en “de tuin der lusten”. Naast detaildia’s genieten we wederom van haar woordkeuze, ook wij “hebben het gezellig met elkaar” maar hoeven daarvoor niet te  “zatladderen” in een bootje.

Aukje besluit  met de hint dat Jheronimus  Bosch en mooie(re) details van “de tuin der lusten” ook via het internet te bewonderen zijn https://tuinderlusten-jheronimusbosch.ntr.nl/#

We hopen dus met bonbons van de chocoladeapotheek aan Aukje’s  leven en welzijn bij te dragen. Dank je wel, Aukje Bos.

Els Oomen

Categories:

Tags:

Comments are closed