De Synagoge in Enschede en het rijksmuseum in Twente

We gaan naar Enschede. We krijgen koffie in de bus, want Enschede is 2 uur rijden met de bus. Bij aankomst zien we het imposante gebouw al staan. Het is een orthodoxe synagoge. Dit Synagoge Enschedebetekent dat het een bedehuis en leerhuis is. Dit is het centrum waar het joodse leven zich afspeelt. De gids vertelt dat het gebouw ontworpen is door architect K.P.C. de Bazel en in 1928 gereed was. In 1998 werd het een rijksmonument. Het gebouw is tussen 2003 en 2005 gerenoveerd. In de bezoekersruimte drinken we koffie met een heerlijke zoete gemberbolus. We bekijken de binnenruimte met opvallende grote koepel die 18 meter hoog is. Bovenin de koepel staat in het Davidsschild een letter, die staat voor de naam van God. We zien de heilige ark in de zuidoost muur en de kast waarin de torahrollen bewaard worden. Voor de heilige ark hangt het “neer tamied”. Het licht brandt altijd voor alle joden die zijn omgekomen in de loop van de geschiedenis. We lopen naar de dagsjoel en de raadskamer en nemen afscheid. Bij de ingang staat een oorlogsmonument, fragiel en breekbaar net als de positie van de Joden in 1940. De beeldhouwer is Appie Drielsma. We lunchen in Grand Café Soestdijk, lekker een soepje en een antipastagerecht. Het café is gevestigd in een voormalig bankgebouw. Zeer rijk gedecoreerd met een kluis(leeg).
Het rijksmuseum van Twente laat de tentoonstelling “Gevaar & Schoonheid Turner en de traditie van het sublieme” over de William Turner Ruysdaal Havenschilder William Turner (1775-1851) zien. Turner was een wonderkind die op zijn veertiende al werd toegelaten tot de Royal Academy in Londen. In 1827 exposeerde Turner het doek “Ruisdaelhaven”. Een eerbetoon aan Jacob van Ruisdael (1628-1682). Turner schilderde het liefst de zee. Er is één werk waar al zijn kunnen samenkomt:
De sneeuwstorm.
Geweldige tentoonstelling. Anneke, Rechell en Edwin dank jullie wel voor deze bijzondere dag.
Wil Holshuijsen

Categories:

Tags:

Comments are closed