Met een volle bus op weg naar Franeker, maar eerst naar Groningen.

In het museum krijgen we koffie met gebak en een inleiding over de tentoonstelling “het Het geheim van Dresdengeheim van Dresden” door Anneke Dijkhuis. Zij zal tevens de lezing over de reis naar Polen verzorgen. De tentoonstelling zelf is helemaal 17de eeuws vormgeven. Prachtig. De Gemäldegalerie Alte Meister wordt verbouwd en er is een reizende tentoonstelling van de meest beroemde schilderijen uit de collectie van Dresden georganiseerd. Het waren de vorsten August II en III, die Saksen regeerden van 1694 tot 1763, die op grote schaal investeerden in kunst en cultuur.

De gids vertelt dat Dresden het Florence aan de Elbe werd genoemd. De verzameling van de 2 Augusten werd gekenmerkt door de  Barok en de verlichting. We zien het pompeuze portret van August III en portret -studies van gewone mensen. Als we de schilderijen bekijken van Dresden aan de Elbe en Florence aan de Arno dan hebben deze steden veel gemeen. Na deze bijzondere tentoonstelling rijden we direct naar MartenaMuseum Martena, in Franeker. Het is een schitterend oud pand waar de tentoonstelling “Pjutters en beukers” (peuters en kleuters) te zien is. Friese kinderportretten van 1550 tot 1800. We zien kindjes in statige kleding. Ze zijn nauwelijks de luier ontgroeid en ze krijgen volwassen kleertjes aan. Het is duidelijk voor de elite want het ziet er kostbaar uit maar ook een beetje zielig. Een portret van een schattig meisje genaamd Jetske Rosema van Fogelsangh van 4 jaar oud is mij speciaal bijgebleven. Na deze ontroerende tentoonstelling gaan we niet lunchen maar dineren. Een heel leuke verassing. Na het heerlijke eten lopen we naar brood- en banketbakker Van der Kloet. Allemaal nemen we iets lekkers mee. Een superdag.
Dank jullie wel Rechell, Suze en Edwin.

Wil Holshuijsen

Categories:

Tags:

Comments are closed