Met 20 vrouwen en onze leidster Tonia gaan we op weg naar de Oude kerk. Bij aankomst in het prachtige middeleeuwse gebouw drinken we eerst koffie in het restaurant van de  kerk. Aan de wand hangt een portret van Michiel de Ruyter. Hij kijkt statig op ons neer. Dan komt onze gids naar ons toe en we dwalen met hem de kerk door. Hij verteld dat dit gebouw het oudste van

Oude Kerk in Amsterdam

Oude Kerk in Amsterdam

Amsterdam is. (rond 1306) en toen al voor allerlei doeleinden gebruikt werd. Baby’s werden er te vondeling gelegd. De kerk werd als stal voor het vee gebruikt en kinderen speelden er. Dit onregelmatige gebouw met zijn hoge gewelven waar we de middeleeuwse pracht en praal zien werd niet voor niets de huiskamer van Amsterdam genoemd. Dit gevoel van thuis kende men niet in de nieuwe Kerk. Na de Beeldenstorm van 1566 gaat er veel verloren. De huiskamer stond open zodat veel kapot ging. De nieuwe Kerk was wel bijtijds gesloten. We zien de gebrandschilderde ramen. Ze zijn gerestaureerd maar her en der zichtbaar niet meer compleet. Er breekt een andere tijd aan. Amsterdam wordt protestant. Niet het beeld maar het  woord wordt gepredikt. Maar de huiskamer van Amsterdam houdt stand. Nieuwe familieherinneringen vervangen de oude. Na de restauratie van 1955-1979 is veel in oude glorie hersteld. Iedereen is welkom in de huiskamer van Amsterdam. Tonia geweldig, een heerlijke ochtend.

Wil Holshuijsen

Categories:

Tags:

Comments are closed